delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

piszczenie w uchu
Zdrowie

Piszczenie w uchu – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Piszczenie w uchu to dość nieprzyjemne doznanie słuchowe, na które skarży się wiele osób. Zdarza się, że dźwięk słyszany jest dosyć głośno, przez co stanowi sporą uciążliwość w codziennym życiu. Skąd bierze się piszczenie w uchu i jak się go pozbyć?

Przyczyny piszczenia w uszach

Za piszczenie w uchu odpowiedzialnych może być wiele czynników. Pierwszy z nich związany jest z zatkaniem przewodu słuchowego. Jeśli w miejscu tym zalega nadmiar woskowiny, np. na skutek braku higieny lub stosowania patyczków higienicznych, wówczas możemy słyszeć tego typu dźwięki.

Przyczyną dolegliwości bywają również schorzenia pojawiające się w obrębie narządu słuchu. Przykładem jest stan zapalny ucha wewnętrznego i środkowego. Problem występuje także na skutek urazów błędnika, nerwu słuchowego oraz kręgów szyjnych.
Piszczenie w uchu może wiązać się też z innymi chorobami – zwłaszcza neurologicznymi i psychicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, nerwica, depresja. Problem często pojawia się u osób z nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym. Antybiotykoterapia oraz zażywanie środków przeciwbólowych również może spowodować piszczenie w uchu.
Warto szczególnie podkreślić rolę hałasu. Osoby, które mają kontakt z intensywnymi, wysokimi dźwiękami, np. w pracy, na koncercie lub podczas słuchania muzyki za pomocą słuchawek, często odczuwają potem piszczenie w uchu.

Piszczenie w uchu – co robić?

Osoby, którym dokucza piszczenie w uchu, powinny najpierw sprawdzić, czy problemu nie rozwiąże dokładne wyczyszczenie narządu słuchu. Nie należy jednak stosować patyczków – te służyć mogą jedynie do umycia małżowiny. Wpychanie przedmiotu do przewodu słuchowego powoduje jedynie jeszcze większe zapychanie go. Aby pozbyć się woskowiny, wystarczy użyć odpowiedniego preparatu w sprayu lub płynie.

Czasem samodzielne odetkanie ucha nie jest jednak możliwe i konieczna jest pomoc laryngologa. Po przepłukaniu przez specjalistę uszu piszczenie może zaniknąć. Jednocześnie trzeba pamiętać o codziennej pielęgnacji i higienie, by woskowina znów nie zatkała przewodu słuchowego i nie wywołała piszczenia w uchu.
Czasem problem jest w stanie wyeliminować dopiero zmiana nawyków i stylu życia. Ograniczenie stresu, łagodzenie napięć, wyciszenie, relaks mogą przyczynić się do pozbycia dolegliwości. Bardzo ważne jest unikanie hałasu, a zwłaszcza zbyt głośnej muzyki w słuchawkach. Jeśli to możliwe, trzeba ograniczyć przyjmowanie dużych dawek środków przeciwbólowych, zwłaszcza aspiryny, która często powoduje piszczenie w uszach. Nie należy też przesadzać z kofeiną.