delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

domowy antyperspirant
Zdrowie

Domowy antyperspirant. Jak go przygotować?

Coraz więcej osób stawia na ekologiczne kosmetyki. Duże grono z nich próbuje wykonać produkty w domu. Jak zrobić domowy antyperspirant? Czy będzie on tak samo skuteczny jak ten drogeryjny?

Ekologicznie i zdrowo

Antyperspirant stosujemy, by ochronić skórę przed potem i jego działaniem. Powinien on mieć również działanie pielęgnacyjne. Popularność domowych antyperspirantów systematycznie wzrasta. Wpływ mają na to tezy, że zawarte w wielu dezodorantach aluminium ma działanie szkodliwe nie tylko na naszą skórę, ale i zdrowie. Dlatego wiele osób poszukuje kosmetyków, które nie mają aluminium lub jego pochodnych w składzie. Można takie antyperspiranty znaleźć w ofercie wielu firm produkujących ekologiczne kosmetyki. Można taki dezodorant zrobić też samodzielnie.

Domowy antyperspirant to preparat przygotowany z produktów, które możemy znaleźć w zasadzie w każdym mieszkaniu. Żeby go wykonać, potrzeba sody oczyszczonej, oleju kokosowego, mąki ziemniaczanej i wybranego olejku eterycznego. W niektórych przepisach jest też woda utleniona. Składniki te wystarczy połączyć w odpowiednich proporcjach i mamy gotowy produkt. Można go trzymać w słoiczku lub przełożyć do pustego opakowania po zużytym już dezodorancie. Można przygotować też dezodorant w sprayu. Przydadzą się: woda destylowana oraz różne olejki eteryczne.

Antyperspirant nakładamy na świeżo umytą i dobrze osuszoną skórę. Czekamy do całkowitego wchłonięcia. Trzeba pamiętać, by nie nakładać produktu na podrażnioną depilacją lub goleniem skórę. Może to spowodować dodatkowe zaczerwienienie.

Zalety i wady

Największą zaletą domowego antyperspirantu jest fakt, że jest on wykonany z naturalnych składników. Tego rodzaju kosmetyk jest łatwy do samodzielnego zrobienia. Jego atutem jest też brak aluminium w składzie. Kosmetyk wykonany w domu jest bardzo tani w porównaniu do produktów drogeryjnych oraz wydajny.

Jeżeli chodzi o wady, domowy antyperspirant nie będzie w pełni chronił przed potem, nie blokuje jego wydzielania. Działanie kosmetyku polega na ograniczaniu pocenia i ochronie przed przykrym zapachem. Dla osób, które pocą się nadmiernie taki antyperspirant może być niewystarczający. Sprawdzi się jako alternatywa w „spokojniejsze dni” lub w okresie jesienno-zimowym. W lecie lepiej sięgnąć po mocniejsze preparaty.

Trzeba też uważać na plamy – niektóre produkty mogą zostawiać tłuste plamy, a niektóre powodować żółknięcie białych ubrań. Osoby uczulone na sodę oczyszczoną powinny uważać podczas używania produktu, bo mogą być narażone na podrażnienia. Można wybrać przepis, który nie będzie miał w składzie sody oczyszczonej.