delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

Kora czy kamienie
Dom

Kora czy kamienie w ogrodzie?

Tradycyjny trawnik nie jest jedynym rozwiązaniem, na jakie możemy się zdecydować projektując i urządzając przydomowy ogród. Świetnym materiałem do ściółkowania pod rośliny i krzewy jest także kora drewniana. Jednak w sklepach ogrodniczych znaleźć można także inny materiał, jakimi są kamienie. Można dzięki nim usypać alejki i nie tylko. Na co się więc zdecydować?

Właściwości kory sosnowej

Jest to jeden z częściej wybieranych materiałów do ściółkowania, głównie ze względu na wysokie walory estetyczne. Materiał ten posiada także szereg innych zalet, ponieważ jest bogaty w związki mineralne, takie jak magnez, fosfor, potas czy celulozę. W procesie rozkładu, kora nie tylko wzbogaca podłoże w składniki odżywcze, ale też zapobiega wypłukiwaniu ich przez wodę. Ponadto kora ogranicza parowanie wody i zapobiega wysychaniu podłoża, a dodatkowo poprawia jego strukturę. Stanowi więc warstwę termoizolacyjną, która chroni korzenie roślin i drzew przed skrajnymi temperaturami. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kory sosnowej – świeża i przekompostowana. Pożyczka online to świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują dodatkowej formy finansowania swoich wydatków. Dzięki temu, że możesz ją wydać na dowolny cel, sprawdzi się także jako wsparcie przy urządzaniu ogrodu.

Wszechobecny i ponadczasowy grys

Świetną alternatywą dla kory sosnowej jest jasny grys. Kamienie ozdobne w ogrodzie sprawią, że dzięki nim można urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim, prowansalskim czy angielskim. Najczęściej stosowany jest grys biały lub szary, jednak może on przyjmować barwy brunatne, czerwone, różowe lub granatowe. W przypadku, jeśli z kamieni wykonywane będą ścieżki, całe podjazdy lub place wokół fontanny, warto postawić na kremowe odmiany.

Grys charakteryzuje się wieloma unikalnymi właściwościami, bowiem są bardzo trwałe, umożliwiają poruszanie się po nich samochodów, a także przepuszczają odpowiednią ilość wody do otoczonych przez nie roślin czy krzewów. Twoje wydatki związane z ogrodem czy remontem okazały się zbyt wysokie? Pomyśl o rozwiązaniu, jakim jest pożyczka online. Minimum formalności i pieniądze szybko w Twoich rękach.

Kora czy kamień?

Zalet każdych z wymienionych materiałów można by znaleźć jeszcze więcej, jednak nasz wybór powinien być uwarunkowany nie tylko naszymi upodobaniami, ale też rodzajami roślin, które znajdują się w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, iż ściółkowanie jest bardzo ważną czynnością w procesie zdrowego rozwoju roślin. Dobrze dobrany materiał pomaga w prawidłowym rozwoju roślin, a nam ograniczy pielenie, podlewanie i nawożenie gleby. Zarówno ściółkowanie korą, jak i kamieniem należy do najpopularniejszych metod.