delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

kosmetyki dla nastolatki
Dziecko

Zdrowie młodej skóry, czyli kosmetyki dla nastolatki – pielęgnacja i makijaż

Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że wiek nastoletni to okres pełen wyzwań. Pod wieloma względami jest to czas prób i błędów oraz poznawania siebie – nie jest się wtedy ani dzieckiem, ani dorosłym. Nie mniej wymagające są kwestie doboru produktów dla młodej skóry. Jakie kosmetyki dla nastolatki są najlepsze? Czy specjalistyczne preparaty wyróżniają się czymś szczególnym? Jak zachować umiar w makijażu?

Skuteczne oczyszczanie

Pielęgnacja każdego typu cery powinna zaczynać się od odpowiedniego oczyszczania. Nie należy pomijać tego etapu, pamiętając o codziennym zmywaniu makijażu za pomocą płynu do demakijażu oraz myciu twarzy żelem lub pianką. Dobrze jest wybierać specyfiki dostosowane do wymagań skóry – dla walczącej z zaskórnikami i wypryskami dobierać żel odpowiedni dla cery tłustej lub mieszanej, a przesuszoną traktować łagodnymi, nawilżającymi produktami. Dobrze jest także sięgać po kosmetyki z naturalnym składem, które nie obciążają oraz nie wywołują reakcji alergicznych. Do walki z pryszczami polecane są punktowe sztyfty, które znacznie redukują zaczerwienienie i wysuszają wypryski. Na problemy tego typu dobrze sprawdza się także olejek z drzewa herbacianego – wystarczy wymieszać go z innym olejem lub dodać do kremu, by zadziałać antybakteryjnie na skórę. Należy pamiętać, by olejek ten zawsze rozcieńczać – może podrażniać.

Odżywienie skóry – młoda skóra też tego potrzebuje

Na półkach sklepowych nie brakuje serii kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji nastoletniej skóry. Odpowiednie dobranie kremu do twarzy nie jest trudne, gdy zna się swój typ cery. Wyróżnia się cztery główne rodzaje: normalną, mieszaną, tłustą i suchą. Zazwyczaj na opakowaniu widnieje informacja o przeznaczeniu produktu, a także jego właściwościach. Uczucie ściągnięcia, częste podrażnienia oraz zaczerwienienie naskórka charakteryzuje cerę suchą, świecenie w strefie T (czoło, nos, broda) oraz suchość na policzkach to znaki szczególne cery mieszanej, a tendencja do występowania wyprysków oraz konieczność ciągłego matowienia skóry jest wyróżnikiem cery tłustej. Normalny typ nie sprawia większych problemów, jednak nadal trzeba pamiętać o regularnym nawilżaniu i ochronie. Odżywianie skóry za pomocą kremów powinno następować po jej oczyszczeniu.

Makijaż, czyli minimalizm w cenie

U młodych osób warto ograniczać stosowanie mocno kryjących kosmetyków, które znacznie obciążają skórę. Nie oznacza to jednak, że trzeba zupełnie rezygnować z kolorowych produktów. Niedoskonałości i przebarwienia można ukryć za pomocą kremu BB, który ma lekką formułę i dwa zastosowania w jednym produkcie – pełni jednocześnie funkcję kremu oraz podkładu, dzięki czemu nie trzeba stosować wielu kosmetyków. W przypadku używania tuszu do rzęs lub kredki należy pamiętać o dokładnym ich usuwaniu podczas wieczornej toalety.

Młoda skóra potrzebuje wieloetapowej pielęgnacji, która powinna stać się zdrowym nawykiem.