delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

Kiedy warto skonsultować żywienie dziecka
Dieta

Kiedy warto skonsultować żywienie dziecka ze specjalistą?

Z konsultacji dietetycznych korzysta aktualnie coraz więcej osób. Utrzymanie prawidłowej masy ciała przy obecnym kulcie konsumpcjonizmu nie jest łatwe. Nie pomaga brak edukacji żywieniowej w szkołach. Jedzenie w atrakcyjnych opakowań przyciąga i młodszych i starszych. Dzieci oczywiście najbardziej uwielbiają te najmniej zdrowe dania — fast foody, żelki, czekoladki. Z poniższego artykuły dowiesz się kiedy warto umówić się z dzieckiem na wizytę do dietetyka oraz jakie plusy może ona przynieść.

Pierwszy sygnał do konsultacji dietetycznej — nadwaga

Według ekspertów co piąte dziecko w Polsce cierpi na otyłość lub nadwagę. Konsekwencjami zbyt wysokiego BMI są m.in. choroby, które mogą pojawiać się od razu (np.: zaburzenia dojrzewania, problemy hormonalne), ale również po kilku latach (zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych). Otyłość w dzieciństwie to również większe prawdopodobieństwo otyłości w życiu dorosłym. Zbyt wysoka waga wpływa też negatywnie na zdrowie psychiczne dziecka, które może być niepewne siebie czy wycofane. Kiedy rodzic zauważa nadwagę u swojego dziecka powinien od razu reagować. Konsultacja dietetyczna pomoże w zrzuceniu kilogramów i w zmianie nawyków żywieniowych na lepsze (np.: ograniczanie cukru, odpowiednia ilość warzyw i owoców w diecie). Taka zmiana jest bardzo ważna dla zdrowia i dorosłego życia. Konsultacje dietetyczne mogą pomóc również rodzicom, którzy często mimo dobrych zamiarów przekarmiają dzieci, albo w niewłaściwy sposób komponują posiłki.

Porada profesjonalisty przy zaburzeniach odżywiania

Niektórzy sądzą, że zaburzenia odżywiania dotykają tylko dorosłych albo nastolatków. To niestety mit. Warto obserwować czy dziecko nie opuszcza posiłków, nie je za mało czy nie wywołuje wymiotów. Według ekspertów, w Polsce, odchudza się co czwarte dziecko. Ogromny wpływ mają na to social media i widoczne w nich wyretuszowane zdjęcia szczupłych osób. Powodem może być również sytuacja w domu czy problemy z równieśnikami. Zaburzenia odżywiania u dzieci są bardzo niebiezpieczne, mogą powodować nieprawidłowy rozwój, zaburzenia hormonalne czy depresję. Dzieci chorują niezależnie od płci czy wagi. Jeżeli zauważymy u swojego dziecka niezdrowe relacje z jedzeniem warto umówić się na wizytę nie tylko do psychologa ale również do dietetyka.

Rodzaje konsultacji dietetycznych

Oprócz dietetyki funkcjonuje również psychodietetyka. W tej specjalizacji patrzy się na problem nie tylko ze strony żywienia, ale też psychologii. Szuka się przyczyn nieprawidłowego odżywiania, rozmawia się o emocjach, o samoocenie. Na konsultację dietetyczną można umówić się stacjonarnie, do gabinetu specjalisty, ale funkcjonują też wizyty online. Ta druga forma jest szczególnie przydatna kiedy mieszka się w mniejszej miejscowości, bo w nich często nie ma dietetyków. Jest też wygodniejsza — oszczędza się czas na dojazdach, wizyty są zawsze na czas. Kiedy zdecydujemy się już na jakąś formę konsultacji warto przeczytać opinie o danym specjaliście, aby na pewno wybrać sprawdzonego profesjonalistę. 

Artykuł sponsorowany