delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

Jak ubrać chłopca do chrztu?
Dziecko

Jak ubrać chłopca do chrztu? 

Wygląd ubranek do chrztu zmieniał się na przestrzeni lat, ale wszystkie miały odświętny charakter. Przez dość długi czas ubierano dzieci w długie suknie szyte z delikatnych tkanin ozdabianych koronką. Szaty tego rodzaju przechowywano w domach i korzystały z nich kolejne pokolenia. Dzieci chrzczono zatem w tym samym, niezależnie od płci.

Zmiany w modzie chrzcielnej

Po okresie ubierania dzieci do chrztu w długie suknie przyszedł czas na grube beciki, które niestety nie były wygodne. Ówczesna moda uzasadniała obszywanie becików warstwami koronek i falbanek, przez co całość w ogóle nie przepuszczała powietrza. Do szycia takich produktów używano satynę i tiul, przez co pojawiały się niemałe trudności w utrzymaniu w nich dziecka. Po otwarciu rynku zaczęto sprowadzać ubranka do chrztu z Azji, ale to też nie był pomysł idealny. Powstawały one z tkanin nieprzepuszczających powietrza. Obecnie strój dziecka do chrztu powinien być dopasowany do wieku i płci. Oczywistym jest fakt, że inne ubranko sprawdzi się u kilkumiesięcznego malucha, a inne dla dziecka już chodzącego. Kolejnym branym pod uwagę aspektem ma być panująca pora roku, w której ma odbyć się uroczystość. W okresie letnim należy wybierać ubranka przewiewne, przepuszczające powietrze. Natomiast w chłodniejszych miesiącach przydatne są dodatkowe okrycia wierzchnie, na przykład kurteczki, płaszczyki, sweterki, marynarki. Zimą potrzebne są ponadto rajstopki.

Kolor ubranka do chrztu ma mniejsze znaczenie

W kwestii kolorów ubranek do chrztu zdania są podzielone, dość duża część osób dobiera je do płci dziecka. Innym rozwiązaniem jest wybór uniwersalnych kolorów, które będą idealnie pasowały zarówno do chłopca, jak i dziewczynki. Zaliczyć można do nich między innymi biel, beż, szarość, granat. Kiedyś uznawano jedynie kolor biały, który był symbolem czystości i niewinności dziecka przynoszonego do chrztu. Z jednej strony był to dobry trend, ponieważ pasowało do każdego dziecka, w sklepach nie było tak dużego wyboru w zakresie kolorystyki. Z drugiej strony współczesne pastelowe odcienie różu, czy niebieskiego są niezwykle urocze. Jeżeli poszukiwany jest komplet do chrztu dla chłopca, to często wybierana jest marynarka i spodenki – niekoniecznie w tych samych kolorach. Jako dodatki natomiast wybiera się muchę, szelki, czasami kaszkiet. Całość prezentuje się wówczas wyjątkowo elegancko.

Strój dla chrzczonego chłopca

Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby rodzic zakupił na chrzest dla chłopca komplet w identycznych barwach, czy wzorze. Tak naprawdę zależy to od wielu czynników, rodzice często wybierają taką alternatywę. Modny jest 6-częściowy komplet do chrztu dla chłopca. Składa się on z marynarki, kamizelki, koszuli, spodni, czapeczki i krawatki. Widok tak pięknie i odświętnie ubranego maluszka niejednokrotnie wzbudza wzruszenia wśród najbliższej rodziny. Dodatkową zaletą jest fakt, że tak wystrojony mały chłopiec idealnie prezentuje się podczas całej uroczystości, co później można powspominać oglądając zdjęcia. Stanowią one wyjątkową pamiątkę dla rodziców i samego zainteresowanego.

Materiał zewnętrzny