delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

zabawki dla dwulatka
Dziecko

Zabawki dla dwulatka – atrakcyjne i rozwijające upominki

Poszukując zabawek dla dzieci, dorośli często zastanawiają się nad tym, jakie przedmioty będą atrakcyjne dla najmłodszych, a jednocześnie wpłyną korzystnie na ich rozwój. Zabawki edukacyjne to szeroka i zróżnicowana kategoria, w której odnaleźć można wiele ciekawych propozycji. Które z nich okażą się najlepsze dla dwuletnich pociech i na co warto zwrócić uwagę przy ich wybieraniu?

Rozwój zdolności manualnych

U dzieci w wieku dwóch lat następuje intensywny rozwój zdolności manualnych. Ze względu na to warto proponować im przedmioty, które będą stymulowały takie funkcje. Wśród polecanych zabawek znajdują się między innymi akcesoria umożliwiające dopasowywanie przedmiotów do luk o określonych kształtach. Wśród nich, jednymi z najchętniej wybieranych okazują się pierwsze zestawy puzzli. Zazwyczaj wykonane są z drewna lub grubej tektury. Komplety puzzli dla pociech w tym wieku wymagają zwykle umieszczenia w określonych miejscach kilku elementów. Wiele z nich przedstawia znane, przyjazne motywy, takie jak zwierzątka zamieszkujące farmę lub las. Dzięki temu, możliwa jest również nauka słów związanych z takimi wzorami. Wśród takich kompletów pojawiają się modele posiadające specjalne uchwyty, które ułatwią małym dłoniom operowanie poszczególnymi fragmentami. Do szczególnie ciekawych propozycji należą puzzle sensoryczne, które ułatwiają wielopoziomowe poznawanie świata.

Rozwój społeczny i nauka przez naśladowanie

Jednym z najważniejszych rodzajów dziecięcych zabaw jest zabawa w odgrywanie ról. Umożliwia maluchom poznanie schematów zachowania w wielu sytuacjach i zrozumienie funkcji pełnionych przez dorosłych. Może być również sposobem na oswajanie z nowymi sytuacjami i radzenie sobie z lękiem. Jedną z pierwszych ról, w jaką wcielają się najmłodsi jest rola opiekuna. Zabawki dla dwulatka powinny umożliwiać pociechom naukę troszczenia się o innych. Ulubiona lalka lub maskotka może być przykrywana kocykiem, karmiona i kładziona do łóżka. Warto zadbać o to, żeby dziecko miało wszystkie przedmioty potrzebne do tego typu zabawy. Maluchom kończącym dwa lata można zaproponować również pierwsze zestawy umożliwiające bawienie się w sklep, przedszkole, lekarza lub kuchnię.

Wśród ciekawych zabawek dla dzieci w tym wieku odnaleźć można również rowerki, zestawy do piaskownicy oraz produkty umożliwiające wykonywanie pierwszych prac plastycznych. Przedmioty dopasowane do wieku i zapotrzebowania dziecka z pewnością będą dla niego atrakcyjne i rozwijające. Warto stawiać na przyjazne, bajkowe wzory.