delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

leżaczek dla niemowlaka
Dziecko

Leżaczek dla niemowlaka – od kiedy używać i jaki wybrać?

Leżaczki do niemowląt to popularne akcesoria, które wielu rodziców uważa za bardzo pomocne. Na ich temat odnaleźć można jednak wiele opinii, a same przedmioty zakupić można w różnych ciekawych odsłonach. Opiekunowie niemowląt często więc zastanawiają się, czy leżaczek dla ich dziecka będzie korzystnym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć na ten temat i jaki produkt z tej kategorii wybrać?

Odpowiedni wiek i zastosowanie leżaczka

Ważne jest to, że z tego typu akcesoriów nie powinny korzystać pociechy poniżej 3. miesiąca życia. Odpowiednią pozycją dla tak małych dzieci jest leżenie na płaskim materacu. Dopiero po ukończeniu przez maleństwo trzech miesięcy, można zacząć wkładać je do leżaczka. Dlaczego warto zdecydować się na taki gadżet?

Do zalet wykorzystania przedmiotów z tej kategorii należy możliwość wygodnego kontrolowania poczynań dziecka przez rodziców. Poświęcając uwagę domowym obowiązkom, trudno jest cały czas mieć pociechę na oku. Umieszczenie dziecka w bezpiecznym leżaku z zabawkami, które przyciągną jego uwagę sprawi, że rodzice będą mogli spokojnie zająć się również innymi rzeczami. Dzięki lekkości i mobilności takich akcesoriów, bez problemu można ustawić je wszędzie tam, gdzie rodzic aktualnie przebywa, tak, aby mieć malucha cały czas na oku.

Wybór odpowiedniego modelu i bezpieczne użytkowanie

Leżaczek dla niemowlaka nie przez wszystkich uważany jest za korzystne rozwiązanie. Zdaniem fizjoterapeutów, ogranicza on możliwość swobodnego ruchu dziecka, co może wpływać niekorzystnie na jego rozwój. Rodzice powinni o tym pamiętać. Dziecko nie powinno przebywać w leżaku zbyt długo. Tego typu akcesorium może okazać się bardzo pomocne, o ile będzie używane w momentach, kiedy jest najbardziej potrzebne.

Poszukując odpowiedniego modelu dla swojego dziecka, należy zwrócić uwagę na to, aby dany leżaczek był stabilny. Akcesorium musi przede wszystkim bezpiecznie utrzymywać pociechę w miejscu, nawet w czasie intensywnych wymachów rączkami i nogami. Warto więc upewnić się, że dany egzemplarz jest solidnie i starannie wykonany. Ważne jest to, aby leżaczek był wyposażony w pasy, które utrzymają dziecko w miejscu bez obcierania i odciskania się na skórze. Wybierając przedmiot z tej kategorii, warto zwrócić uwagę na to, czy umożliwia bujanie dziecka i rozkładanie oparcia na płasko. Tego typu funkcje powinny być dopasowane do zapotrzebowania pociechy. Wiele modeli może również posiadać rozkładany daszek, aby osłonić główkę dziecka przed słońcem. Odpowiednio dopasowany leżaczek z pewnością okaże się pomocnym akcesorium.