delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

Dom

Zapalenie przydatków — jakie są najczęściej występujące objawy tej uporczywej dolegliwości?

Kobiecy organizm jest narażony na wiele dotkliwych chorób, w tym w szczególności schorzeń dotyczących układu rozrodczego. Jedną z często występujących, a jednocześnie bagatelizowanych dolegliwości jest zapalenie przydatków. Ta pozornie nieistotna choroba może jednak doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jak rozpoznać objawy zapalenia przydatków? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Czym są przydatki w kobiecym organizmie?

Przez „przydatki”w organizmie kobiety rozumie się jajniki i jajowody. Jednym z najczęściej spotykanych problemów z przydatkami jest przewlekły stan zapalny — dotyka on najczęściej kobiety, które są w wieku rozrodczym oraz prowadzą aktywne życie seksualne. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być na przykład bakterie krążące w organizmie. Innym z powodów zapalenia są operacje chirurgiczne przeprowadzane w przeszłości w okolicy kobiecych miejsc intymnych.

Zapalenie przydatków — objawy, które występują najczęściej

Nie istnieje jeden uniwersalny objaw wskazujący, że mamy do czynienia z zapaleniem przydatków. Symptomy tej dolegliwości mogą być niezwykle różnorodne. Zazwyczaj zalicza się do nich takie objawy jak między innymi:

gorączka,

pogorszone samopoczucie,

nawracające problemy z oddawaniem moczu,

ból w podbrzuszu,

nudności, wymioty oraz inne dolegliwości typowe dla układu pokarmowego (biegunka).

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że powyższe dolegliwości są często spotykane w przypadku innych schorzeń, w tym także chorób w ogóle niezwiązanych z układem rozrodczym. Depresja, grypa żołądkowa, nerwica, przeziębienie, a nawet zapalenie wyrostka robaczkowego — niektóre z wyżej wymienionych objawów pojawiają się właśnie podczas tych stanów chorobowych.

Zidentyfikowanie zapalenia przydatków wymaga specjalistycznej pomocy lekarskiej, tym bardziej że w niektórych przypadkach mamy do czynienia z tzw. zapaleniem skąpoobjawowym lub nawet brakiem jakichkolwiek symptomów. Szczególnie w tym ostatnim przypadku choroba może rozwijać się, prowadząc do groźnych konsekwencji.

Tymczasem,zapalenie przydatków — jeśli nie jest profesjonalnie leczone — może doprowadzić do poważnych następstw, a w skrajnych wypadkach uniemożliwia zajście w ciążę lub sprawia, że przebieg ciąży zaczyna zagrażać zdrowiu i życia przyszłej matki. To właśnie dlatego warto skorzystać z porady ginekologicznej (ginekolog Wrocław), jeśli tylko pojawią się niepokojące objawy.

Artykuł sponsorowany