delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

dania kuchni włoskiej
Lifestyle

Popularne dania kuchni włoskiej

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się dania kuchni włoskiej. Warto podkreślić, że kuchnia włoska należy do śródziemnomorskiej kuchni. Ta kuchnia cechuje się przede wszystkim prostymi i lekkimi daniami.

Kuchnia włoska

Włochy specjalizują się w makaronach, pierożkach oraz innych daniach mącznych. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze dania kuchni włoskiej, a także podpowiemy, jak je samodzielnie przygotować. Należy pamiętać, że podstawą tradycyjnych przepisów kuchni włoskiej są pomidory, ser mozzarella oraz oliwa z oliwek. Warto pamiętać, że mięso jada się z reguły rzadko i przeważnie na północy kraju. Włosi uwielbiają celebrować posiłki w gronie przyjaciół i rodziny. Kawa i rogalik to podstawowe śniadanie włoskie, a obiad jest z reguły lekki. Obfita i wielodaniowa jest kolacja, która jest największym posiłkiem dnia. Zarówno kuchnia grecka, jak i kuchnia włoska znajdują się w obszarze kuchni śródziemnomorskiej. Trzeba dodać, że potrawy ze świeżych ziół, warzyw oraz owoców morza są cechą charakterystyczną kuchni śródziemnomorskiej. Proste jedzenie przygotowane ze świeżych składników dostępnych w najbliższej okolicy cieszy się dużym uznaniem we Włoszech.

Specjalność kuchni włoskiej

Specjalność kuchni włoskiej to przede wszystkim pizza, spaghetti oraz potrawy mączne i rybne. Można śmiało powiedzieć, że pomidory i potrawy mączne królują w kuchni włoskiej. Włosi praktycznie do każdego posiłku dodają oliwy z oliwek. Warto pamiętać, że tradycyjną przystawką są właśnie same oliwki. Pieczywo podaje się do każdego dania i służy ono do czyszczenia talerza z sosów oraz oliwy z oliwek. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w zależności od regionu kuchnia włoska może się znacząco różnić, ponieważ jest to bardzo zróżnicowany kraj pod względem klimatu. Więcej ryżu i potraw mięsnych jada się na północy. Dania z makaronu z oliwą i warzyw cieszą się większą popularnością na południu.

Zwyczaje kulinarne

Warto mieć na uwadze, że każdy region Włoch wykształcił własną specjalność. W zwyczajach kulinarnych starożytnego Rzymu swoje źródło ma tradycyjna kuchnia włoska, która kształtowała się przez wieki. Dania kuchni włoskiej są zdrowe, łatwe do zrobienia i tanie, dlatego przyjęły się na całym świecie. Włosi kochają jedzenie i uważają, że posiłek spaja ludzi. Wieczorem, kiedy jest chłodno i przyjemnie rozpoczyna się życie towarzyskie. Włosi jedzą kolację około godziny 20 wieczorem. Warto podkreślić, że kolacja może składać się nawet z 6 dań. Włosi zazwyczaj jedzą na mieście wspólnie z przyjaciółmi. Pizza to słynna włoska specjalność, która jest znana na całym świecie. Jest tak popularna, że stworzono wiele zagranicznych wersji, które różnią się od pierwowzoru włoskiego. Kuchnia azjatycka również ma swoją pizzę. W USA powstała nawet pizza nowojorska, która przypomina włoską. Należy pamiętać, że klasyczna pizza włoska może być prostokątna lub okrągła. Można ją jeść nie tylko na ciepło, ale również na zimno. Pizzę można przygotować samodzielnie, ponieważ nie jest to raczej nic skomplikowanego. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś znać już podstawowe dania kuchni włoskiej.