czwartek, 27 listopada 2014

Miejsce XX – znak iloczynu kartezjańskiego, dwudziesta czwarta litera alfabetu łacińskiego, nazwa niewiadomej i nieokreślona ilość lub liczba a od jakiegoś czasu dodatkowo nazwa miejsca, które ma być przestrzenią dla artystów, animatorów i mieszkańców Opola. 
 
To na razie jedynie wizuale Łukasza, ale docelowo tak ma wyglądać Miejsce X


 
W moim mieście bardzo brakuje takiego miejsca, otwartego na działalność społeczną czy artystyczną. Powstają inkubatory przedsiębiorczości, instytucje otoczenia biznesu a mam wrażenie, że stowarzyszenia czy fundacje traktowane są po macoszemu. Sama działam w dwóch stowarzyszeniach (Opolska Blogosfera Kulinarna i Opolskie Towarzystwo Fotograficzne). Tułamy się od sali do sali i cieszymy, gdy uda nam się zorganizować spotkanie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Na co dzień, w swojej pracy zawodowej, mam do czynienia z przedsiębiorcami, po godzinach ze stowarzyszeniami… różnica? Stowarzyszenia bardzo często działają na rzecz społeczności lokalnej i na samym końcu zadają pytanie a co my z tego będziemy mieć. Swoją siedzibę mają np. w lokalach udostępnionych przez miasto, które często wymagają generalnego remontu. Prace przeprowadzają sami, angażują do nich rodziny, znajomych i wszystkich ludzi dobrej woli. 

Patrzę na opolski rynek i co widzę… Opolska Blogosfera Kulinarna organizuje imprezy kulinarne, na których nie zarabia, jeżeli uda nam się wyjść na tzw. zero jesteśmy szczęśliwi. Liczy się satysfakcja z tego co robimy. Robimy warsztaty dla dzieci, w tym roku spotykamy się z mieszkańcami hospicjum – dajemy dużo a dostajemy jeszcze więcej. Jest Stowarzyszenie Opolskie Lamy, które ukulturalnia mieszkańców i jest też OPAK, czyli Stowarzyszenie Opolski Projektor Animacji Kulturalnych – moim zdaniem najbardziej kreatywne i aktywne stowarzyszenie. To oni tworzą m.in. „Ulicę kultury” – projekt, który łączy różne dziedziny sztuki, „Alternatywną mapę Opola” – „przewodnik” z najciekawszymi miejscami Opola z niebanalnym ich opisem czy ich najnowszy projekt MIEJSCE X

Jak sami piszą „Na przestrzeni ponad 130 m2, poza miejscem na 3 pracownie artystyczne stworzona zostanie przestrzeń do wystaw, kameralnych koncertów, spektakli oraz dyskusji o tematyce kulturalno – społecznej. W ramach działalności  Miejsca X będziemy współpracowali z różnymi stowarzyszeniami kulturalnymi oraz artystami i animatorami społeczno – kulturalnymi. Docelowo Miejsce X może stać się Inkubatorem Kultury.” 
Ciekawa i inspirująca przestrzeń
Byłam, widziałam i potwierdzam, to będzie przestrzeń zupełnie wyjątkowa i bardzo nam wszystkim potrzebna. Nie tylko nam mieszkańcom, ale także tym wszystkim, którzy odwiedzą Opole, ale żeby Miejsce X powstało potrzebna jest Wasza pomoc! Na chwilę obecną wygląda to mniej więcej tak...Jeżeli uważacie, że takie projekty warto wspierać po prostu zróbcie TO! Liczy się każda złotówka, gwarantuję Wam, że zostanie idealnie wykorzystana. Wszystkie informacje potrzebne do dokonania wpłaty znajdziecie TUTAJ
Pomożecie? :)

1 komentarz:

  1. Great post thank you for sharing this. counts is satisfaction with what we do. do workshops for children, this year we meet with the residents of the hospice we give a lot and we get even more. I was, I saw and I affirm, it will be a totally extraordinary space and we as a whole need it. Not exclusively to us occupants. You can refer best essay writer to get a best guidelines and suggestion to write your essays.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że odwiedziłaś/eś moją stronę. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza :))

WYDRUKUJ PRZEPIS

PODZIEL SIĘ :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...